Jste zde » úvod články chameleoni Chameleon jemenský - Chamaeleo calyptratus

Chameleon jemenský - Chamaeleo calyptratus

Autor: Pavel Böhm 16.04.2003 Kategorie: chameleoni

Chameleon jemenský - Chamaeleo calyptratus

 

Chameleoni jsou úžasná zvířata. Dokáží měnit své zbarvení od šedých a nevýrazných barev až po křiklavé vzory. Pokud si někdo myslí, že se chameleon zbarví podle toho do jak barevného prostředí ho dáme, bude zklamán. Ve většině případů chameleon mění svou barvu podle nálady. Pokud je podrážděný, vytvoří někdy až neuvěřitelné barevné kombinace. Pokud je v klidu je většinou nevýrazně zelený nebo šeděhnědý. V teráriu je důležité pro něj vytvořit životní podmínky podobné jeho přirozenému prostředí v přírodě. V prvé řadě se musíme zabývat stavbou terária, jeho velikostí a vybavením. V každém případě je dobré chovat jedince odděleně, jinak budou spolu zápasit o území. Jsou to silně teritoriální zvířata. Pokud chcete i tak chovat dva jedince v jednom teráriu je nutnost pro každého z nich vytvořit stejné podmínky a hlavně prostor. Nikdy neumís»ujte do jednoho terária z důvodu vysoké agresivity více než jednoho samce. Pro jednoho chameleona je minimální velikost terária 80 x 70 x 150cm. Pokud to bude terárium pro dva jedince je minimální velikost 120 x 120 x 150cm (délka x šířka x výška). Důležité je mít pro každého z nich svou větev na šplhání a u každé poblíž žárovku na vyhřívání. Jako podklad preferuji hobliny, protože se snáze udržují nežli písek, rašelina nebo nějaká dr». Přes den by se teplota v teráriu měla pohybovat mezi 28 - 31°C a v noci mezi 20 - 22°C. Do terária je dobré umístit keramickou nádobu s vodou. Vodu z této misky pijí málokdy, ve většině případů slízávají kapky z listů rostlin a pro je dobré umístění nějaké rostliny. Já jsem to řešil tak, že místo větví na šplhání jsem dal do terária dva pěkně vzrostlé "Ibišky čínské" a minimálně dvakrát denně rosil. Pokud to jsou mladí jedinci je potřeba rosit ještě častěji.

Chameleon jemenský je velice žravý a sežere prakticky vše co se dostane do jeho blízkosti až do velikosti holátka myši. Při každém krmení přidáváme vitamínové přípravky (Combinal AD3 nebo Reptilin a drcené vaječné skořápky). Také je dobré dávat i čerstvé ovoce (rajská jablka, banány, sladké pomeranče, broskve atd.). Občas nepohrdne ani listem pampelišky.

Samice dospívají v šesti až sedmi měsících, samci asi o měsíc déle. Námluvy probíhají vzájemným barevným provokováním a nafukováním s předstíranými útoky. Samotné páření pak probíhá ne déle než 10 minut. Březost samice trvá přibližně 35 - 45 dní a ve snůšce je většinou 40 - 60 vajec, které samice zahrabe do asi 15 centimetrové jamky kterou před tím s obrovským vypětím sil vyhrabala (pro tento účel je potřeba umístit v teráriu 25cm vysokou, dobře ze shora přístupnou nádobu plnou převařeného vlhkého písku). Samice může mít v jednom roce až tři snůšky. Kladení vajíček jí ale velice vyčerpává a proto je dobré jí předkládat zvláště v tomto období velice pestrou a bohatou stravu kterou doplníme vápníkem a vitamíny.

V inkubátoru vajíčka uložíme do vlhkého rašeliníku nebo vermikulitu s denní teplotou 29-30°C a nočním poklesem na 23-24°C. Důležité je chránit vajíčka před úkapy srážející se vody na víku inkubátoru. Mláďata se líhnou mezi 180-210 dnem inkubace. Jak jsem již dříve poznamenal, je potřeba u mláďat udržovat větší vlhkost a to nejméně 70%.

 

Böhm Pavel, Česká Lípa (Klub Reptilia)

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.